Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
23 Ekim 2011 - 04:48

ÇOCUKLARDA AYAKKABI SEÇİMİ Yürümeye başlayana kadar çocuklarda ayakkabıya ihtiyacı yoktur. Patikler yeterlidir. İlk ayakkabıyı almak için en uygun zaman çocukların ayakta durmaya ve yürümeye başladığı zamandır. 2 yaşından önce bütün bebeklerin hepsi düz tabandır. Tabanda kavisleşme tam olarak 7 yaşlarında oluşur.

                                             Çocuklarda ayakkabı seçimi : Ayakkabı çocuğun ayağını zedelenmekten korur. Yumuşak malzemelerden yapılmış ayakkabılar her yaştaki çocuklar için uygundur. Sert ve yüksek tabanlar, küçük çocukların ayaklarında takılmalara ve düşmelere neden olabileceğinden bundan kaçınılmalıdır Çok sık ayakkabısını çıkartan çocuğun ayakkabıdan kaynaklanan bir sorunu var demektir. Yeni yürümeye başlayan çocukların ayaklarını her gün olası darbelerin meydana getireceği sorunlar açısından dikkatle izlemek gerekir.

Yürümeye atılan ilk adımlardan sonra anne ve babaların aklına takılan ilk soru çocuklarının nasıl bir ayakkabı giymesi gerekeceğidir? Aslında hızlı büyüyen çocuklarda her ayakkabı küçüldüğünde bu soru yeniden gündeme gelmektedir. Çocukların hızlı büyüdüğü dönemlerde 4-5 ayda bir yeni ayakkabıya ihtiyaç olabilir. İki yaşından önce çocuklarda her dört ayda 2 numara, 2 yaşından sonra ise 6 ayda bir 2 numara büyür. Ayakkabı içinde çocukların parmaklarının rahat hareket etmesine dikkat edilmelidir.
Ayakkabılar, ayağın boyuna tamamen uymalıdır. Uygun olmayan ayakkabılar tırnak batması, parmaklarda şekil bozuklukları ve nasır gibi hastalıklara neden olabilir.
Küçük çocuklarda yüksek boğazlı ayakkabılar seçilmelidir. Ayakkabı tabanı yumuşak olmalıdır. Yumuşak taban hem ayağı iyi kavradığı hem de kaymadığı için yeni yürümeye başlanan dönemlerde tercih edilmelidir. Bu ayakkabıların hafif olması çocukların yürürken daha az enerji harcamalarını sağlar. Çocuğun aktivitelerinde uygun yumuşak ve yuvarlak hatlı ayakkabılar giyilmesi sağlanmalıdır. Ortopedik ayak sorunlarında halk arasındaki yaygın inanç kullanılan ortopedik ayakkabının ayaktaki bozukluğu değiştirip kısa zamanda düzelteceği şeklindedir. Kuşkusuz ayakkabı buna yardımcı olacaktır. Tek başına bir ORTOPEDİK AYAKKABI'nın sorunu halledemeyeceği kadar ilerlemiş durumlarda ayaklar için bazı düzeltici cerrahi girişimlerin yapılması söz konusu olabilir.


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © ayaksorunu.com Tasarım : bayburt.net