Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
23 Ekim 2011 - 04:43

İltihaplı eklem romatizmaların bir kısmı özellikle ayak ve ayak bileğini tutma özelliğindedir. Romatoid artritin (RA) en sık tuttuğu eklem önce eller daha sonra ayaklardır.

ROMATİZMAL HASTALIKLAR : En sık rastlanılan iltihaplı eklem hastalıklarından biri olan RA’ da ayak tutulumu olup olmadığı daima dikkatle izlenmelidir. Zira ayakta ciddi eklem bozuklukları ortaya çıkar. Bunun tedavisi hastalığın erken tanınması ve ilerlemesinin çeşitli yöntemlerle engellenmesidir.

Reiter hastalığı diğer iltihaplı eklem hastalığı örneğidir. Hastalık gözde, idrar yollarında ve eklemlerde kendini gösterebilir. Hızlı ilerleyen bu ciddi hastalıkta erken tanı ve tedavi sakatlıkların önüne geçme şansı verebilir.

Sedef hastalığı, ciltte özel döküntüleri ile bilinen bir hastalıktır (Psoriatik artrit ). Bazen romatizmal hastalıklarla beraber seyreder. El ve ayakda çeşitli tipik bozukluklara yol açar. İltihapsız seyreden bazı romatizmalar; ayak bileği bağları, adaleleri, tendonları tutarak kendini gösterebilir. Vücudun en kalın kirişi olan ayağın arkasındaki Aşil tendonu çeşitli nedenlerle rahatsızlanabilir. İltihaplı romatizmaların dışında bu katmanlarda da çeşitli ağrı kaynağı olabilecek hastalıklar ortaya çıkabilir.


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © ayaksorunu.com Tasarım : bayburt.net