Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
23 Ekim 2011 - 16:51

Ayak damarlarında dolaşımın sınırlandığı çeşitli hastalıklarda zamanla ayaklarda tıpkı şeker hastalığında olduğu gibi ciddi yaşamsal sorunlar ortaya çıkmaya başlar.

Bourger hastalığı : Tıkayıcı karakterde bir damar hastalığıdır. Ayakta bulunan damarlarda dolaşım sorunları ortaya çıktığında ilk olarak ayak cildinin rengi solar ve soğur. Kıllar dökülür kolayca yaralar oluşur.  Yürüme sırasında erken yorulma nedeniyle önce topallama başlar. Daha sonraki dönemlerde kişi hiç yürüyemez ve durmak zorunda kalabilir  hatta çömelmek zorunda kalınır. 
Hastalık ilerleyince ayak dolaşımı iyice bozulur ve neredeyse canlılık belirtileri sönmeye başlar. Bazı durumlarda tıkanan yerin altındaki seviyeden ayağın kesilmesi söz konusu olabilir. Hastalığın bazen tek nedeni sigara olabilir. Bu durumda derhal sigara terk edilmeli ve diyabetik ayakta uygulanan tedavi seçenekleri uygulanmalıdır. Ek olarak ayaklarda dolaşımı artırmak için damarların çalışmasını sınırlayan sempatik sinir sistemine yönelik bazı cerrahi girişimler (sempatektomi) gündeme gelebilir.

 

Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © ayaksorunu.com Tasarım : bayburt.net