Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
23 Ekim 2011 - 04:50

AYAKTA GUT HASTALIĞI Kanda ürik asit fazlalığı çağdaş toplumlarda çok kişinin sorunu olma yolundadır. Protein ağırlıklı beslenen ve obes olma sınırına yaklaşan bu kişilerde kandaki bu madde bir süre sonra eklemlere birikmeye başlar. İşte bu dönemde artık gut hastalığı başlamıştır.

Gut hastalığında kırmızı et ve mayalı içkileri bol bir ziyafetin sonrasında aniden gece yarısı başlayan şiddetli ayak başparmağı ağrısı ve şişmesi son derece tipiktir. Ağrı o denli şiddetlidir ki hastalar şimdiye kadar çektikleri en kötü ağrının bu olduğunu söylerler. Ortaçağda bu tip beslenme şansı sadece zenginlerde ve krallarda olduğu için bu hastalığa “kralların hastalığı“ adı verilmiştir. O zamanda yapılan tasvirlerde, gut krizi geçiren bu kişilerin ağrısının ne denli yüksek olduğunu göstermek için ayak başparmağını bir fare ısırıyor şeklinde resmedilirdi.

     Hastalık sadece eklemlerde olmaz. Kulak kepçesinde bile ürik asit kristalleri birikebilmektedir. Zamanla özellikle ellerde öyle ciddi deformasyonlar oluşabilir ki kişinin ellerini kullanması imkansız hale gelebilir.
     Bu metabolik hastalığın başlıca tedavisi kanda yükselen ürik asit düzeyini aşağı indirebilmek için rejim yapmak ve düzenli olarak ilaç kullanmaktır. İlaçlar bir yandan kanda fazla yapılan ürik asit sentezini yavaşlatırlar bir yandan da idrar yoluyla kanda fazla miktarda olan ürik asidi atma şeklinde görev yaparlar.
Diyette özellikle kırmızı etin ve deniz mahsüllerinin (midye, karides, pavurya, istakoz vb) kısıtlanması öngörülür. Baklagiller, kahve ve fermente edilmiş içkilerden uzak durmak gerekir ( bira, şarap ).Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © ayaksorunu.com Tasarım : bayburt.net