Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
23 Ekim 2011 - 04:51

Uzun yıllardan beri şeker hastalığı olanların ellerinde ve ayaklarında giderek bazı sorunlar ortaya çıkar.Dolaşımın azalmasına bağlı ısı ve renk değişiklikleri hastalığın ilk habercisidir.Diyabet hastalığındaki dolaşım bozukluklarının ilk yansıması tırnaklarda ve özellikle ayak derisi üzerinde kendini gösterir.

DİYABETİK AYAK : Kontrolsüz kalmış diyabette hastalık süregenleştikçe zamanla tırnak ve ciltte sorunlar başlar ve kıllar dökülür. En ufak bir zedelenmede kolayca cilt dokusu bozulur ve çok zor iyileşen yaralar meydana gelir. Uyuşmalar ve geceleri artan yanmalı ağrı nöbetleri ortaya çıkar. Yürüme sırasında ayak damarları istenildiği kadar kan yetiştiremediği için topallamaların başlaması tipiktir. Hastalığın ilerlemesine paralel yürüme mesafesi giderek sınırlanır.

     Tanı koymak için ayak damar ve sinirlerinin incelenmesi gerekir. Damarlar için doppler ultrasonografi, sinirler için elektromiyografi (EMG) incelemeleri yapılır.
Kuşkusuz  tedavinin ilk aşaması yüksek kan şeker düzeyini normale indirmektir. Sinir dostu olarak bilinen B kompleks vitaminlerinin hem tedavi edici hem de koruyucu etkisi vardır. Damar açıcılar ve sinir uçlarının tahribatını önyebilecek bazı özel ilaçlar tercih edilebilir.
     Diyabetik ayak tedavisinde fizik tedavi seçkin bir tedavi olduğu söylenebilir. Bu amaçla; özellikle manyetik alan ve TENS akımları önerilir. Bunun yanı sıra OZON tedavisinin belirgin yararları olduğu gösterilmiştir. Bu amaçla hastadan alınan kan içerisine ozon gazı verilir. Böylece tıkanmaya yüz tutan damarlar açılır ve bozulan cildin rengi düzelmeye yürümedeki sınırlanma giderek azalmaya başlar.


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © ayaksorunu.com Tasarım : bayburt.net